Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāde “Satversme 100+” veltīta valsts pamatlikuma vēsturei

Atzīmējot Latvijas pamatlikuma simtgadi, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs no 8. novembra aicina apmeklētājus uz izstādi Satversme 100+. Tā aplūkojama LNVM izstāžu telpās Rīgā, Brīvības bulvārī 32.

Primārais avots: https://www.satversme100.lv/pasakumi/izstade-satversmei-100-1/

Izstāde veidota kā daudzpusīgs skaidrojums par Satversmi, uzsverot Latvijas pamatlikuma tapšanas un darbības vēsturisko dimensiju un stāstot arī par Satversmes vērtību pēctecību līdz pat mūsdienām.

Pamatlikuma pieņemšana 1922. gadā vainagoja jaundibinātās valsts izveidi un reizē bija vēsturisks pagrieziena punkts, pirmoreiz Latvijā nostiprinot demokrātiju. Satversmes izstrāde bija viens no uzdevumiem, kas tika izvirzīts 1918. gada 18. novembrī, taču praktiski to varēja īstenot tikai pēc Neatkarības kara beigām 1920. gadā, kad tauta vispārējās demokrātiskās vēlēšanās bija devusi uzticības mandātu Satversmes sapulcei. Jaunais Latvijas pamatlikums iemiesoja tās autoru – 34 Satversmes sapulces deputātu – priekšstatus par modernu valsti un demokrātisku sabiedrību. Pamatlikums netapa vienprātībā, bet gan asās viedokļu sadursmēs.

Izstāde veidota kā scenogrāfiski izteiksmīgs stāsts, kurā Satversmes tapšana 1920.–1922. gadā rādīta uz plašāka Latvijas vēstures fona. Satversmes autoru un deputātu diskusijas mūsdienīgā veidolā un interpretācijā iedzīvinājuši pazīstami Latvijas teātru aktieri.

Apmeklētāji varēs izzināt Latvijas pamatlikumu ne tikai ar muzeja priekšmetu, bet arī ar interaktīvu taktilo elementu palīdzību, iedziļināties agrāko gadsimtu nevienlīdzīgo vēlēšanu principos un, izmantojot Satversmē ierakstītās pilsoņu tiesības, piedalīties improvizētos balsojumos par 2022. gadā aktuāliem politiskiem jautājumiem. Izstādē iekļauta arī neliela vēsturiska atsauce uz darba vidi, kādā strādāja Satversmes komisija, senajam Brīvības bulvāra nama telpu interjeram veidojot saspēli ar jaunveidotajiem izstādes elementiem.  

Izstādes saturu veidojuši LNVM speciālisti Imants Cīrulis, Toms Ķikuts un Arnis Strazdiņš, bet tās mākslinieciskās koncepcijas un dizaina autors ir režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs.

Izstādei “Satversme 100+” sagatavota izglītojošā programma, kas papildina vēstures un sociālo zinību apguvi, tādēļ LNVM aicinās uz kopīgu darbošanos izstādē arī pamatskolas un vidusskolas vecuma skolēnus. Izstādē plānoti vairāki tematiski pasākumi.

Tematiski pasākumi

  • 9. novembrī plkst. 17.30 –  lektorijs “Satversmes “oriģināls”: nozīme, meklējumi, atradumi”, kurā piedalīsies LU Juridiskās fakultātes lektors un Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kusiņš, Latvijas Nacionālā arhīva pētnieks Dr. hist. Jānis Šiliņš.
  • Ekskursijas izstādē tās veidotāju vadībā valsts svētku dienā – 18. novembrī plkst. 13.00 un 16.00, 19. novembrī plkst. 12.00 un 26. novembrī plkst. 12.00.

Primārais avots: https://www.satversme100.lv/pasakumi/izstade-satversmei-100-1/

Primārais avots: https://www.satversme100.lv/pasakumi/izstade-satversmei-100-1/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Citi jaunumi

18. novembra jaunāko latviešu filmu izlase par īpašu cenu

18. novembrī kinoteātris “Splendid Palace” saviem apmeklētājiem piedāvās noskatīties jaunākās latviešu filmas par īpašu cenu – 4.50 EUR! Primārais avots: https://www.splendidpalace.lv/lv/aktualitates/18-novembra-jaunako-latviesu-filmu-izlase-par-ipasu-cenu-290 Svētku programmā: Seansos plkst.

Valoda dzīvo, ja Tu tajā runā

Latviešu valodas aģentūra aicina piedalīties skolēnu radošo darbu konkursā „Valoda dzīvo, ja Tu tajā runā”. No katras skolas deviņus labākos darbus (domrakstus, esejas, dzejoļus, zīmējumus)

Добро пожаловать в Рижскую 1-ю среднюю школу! Заполните заявку.

Laipni lūdzam Latvijas Zinātņu Tālmācības vidusskolā! Lūdzu, aizpildiet pieteikumu.

Piesakies šodien un saņem dāvanu no skolas!

Paldies! Pieteikums saņemts.

Mēs tuvākajā laikā ar Jums sazināsimies.

×